Dvylikos pagrindinių spalvų ratas | tamsoje.lt

Spalvų ratasŠitas dvylikos spalvų ratas parodo pagrindinius spalvų derinimo principus. Jie yra gana paprasti, spalvų ratas leidžia juos realiai pamatyti ir taip geriau juos įsisavinti. Šiame rate pateikiama spalvų progresija eiliškumo tvarka, tad tai naudingas įrankis kuriant harmoningus spalvų derinius tapybos darbuose, dekoruojant interjerą ar kuriant vizualinius projektus.

Toks pagalbininkas jums tikrai pravers derinant (maišant) guašo arba aliejinių dažų spalvas. Man tikrai šitas “gelbėjimo ratas” buvo naudingas studijuojant tapybą, aplinkos piešimą ir spalvotyrą. Paprasčiau tariant – žinosite ką ir su kuo reikės maišyti, kad gauti tam tikrą spalvą (atspalvį).

Pagrindinės spalvosPagrindinės spalvos
Spalvų ratas formuojamas iš 3 pagrindinių spalvų, sudarančių lygiakraštį trikampį:raudona, geltona ir mėlyna.
Kitas žingsnis – antrinės spalvos. Jos taip pat vaizduojamos trikampiais, esančiais šalia pirminių spalvų trikampio. Toks spalvų grupavimas vadinamas absorbciniu, kadangi gaunamas rezultatas – antrinė spalva sugeria daugiau šviesos nei pagrindinė.

Antrinės spalvosAntrinės spalvos
Kuomet viena pirminių spalvų yra sumaišoma su kita, gaunama antrinė spalva: žalia, oranžinė, violetinė.

Jų gali būti trys: oranžinė (gaunama sumaišius raudoną ir geltoną spalvas), žalia(geltona + mėlyna), violetinė (mėlyna + raudona).

Trečiosios spalvosTrečiosios spalvos
Šios spalvos sukuriamos sumaišius vieną antrinę ir vieną pirminę spalvą, taigi iš viso tris (kadangi antrinę spalvą sudaro dvi pirminės), pavyzdžiui – mėlyna + violetinė.
Spalvų rate kiekviena ši trečioji spalva bus greta esančių spalvų kombinacija.
Trečiosios spalvos yra šešios: geltona-oranžinė, raudona-oranžinė, raudona-violetinė, mėlyna-violetinė, mėlyna-žalia, geltona-žalia.

Spalvų seka šiame rate yra ta pati, kaip ir vaivorykštėje. Naudojantis ja, galima surasti visas įmanomas spalvų kombinacijas.

Atsiliepimai: 5

 1. Mokytoja to tapytojai sako:

  tamsta ko gero nebuvot mokinė – iš karto gimėt menininke, gyvenat savo psichodelinių vizijų pasaulyje ir iš viso, ką čia ir bekomentuojat durnai, nes …. užtat mokiniams tai puiki metodinė priemonė mokyti maišyti spalvas ir jas atrasti vis kitokias, beje , aš dailės mokytoja, kuri ragavo mokslų

 2. Anonymous sako:

  Nelabai aš ten supratau,nors esu tapytoja.Jei konkrečiai,tai yra šiltos,šaltos ir tarpinės spalvos.Negalima tarpinių spalvų maišyti su kitomis.Geriausi deriniai,kai deriamos šiltos ir šaltos spalvos,jų apskritai geriau nemaišant,kad nesigautų toks šlykštus purvelis,kokį terlioja VDA studentai-geriausias pavyzdys,kaip nereikia tapyti.

 3. Andrius sako:

  Jei labai detaliai žiūrėti į visą tai – tai taip. Bet manau medžiagos esmė ir taip aiški. Ar ten spalva ar atspalvis…

 4. tom sako:

  runkeliai, spalvos yra trys, visa kita – atspalviai.

 5. Olga sako:

  Labai gerai… naudinga informacija

Palikti atsiliepimą