Ergonomika | tamsoje.lt

Turbūt visi nors kelis kartus savo gyvenime girdėjo žodį “ergonomika”. Reklamoje dažnai skamba frazė “ergonomiškas dizainas” (arba pvz.: “ergonomiškas pelės kilimėlis” ir t.t.). Tačiau didžioji žmonių dalis net nežino kas yra ta “ergonomika”. Mokslas tikrai įdomus. Pabandysime savo ir “Vikipedijos” jėgomis apie tą mokslą papasakoti.

Beveik visose dizaino srityse pastebima glaudi integracija su tautodaile, ekonomika, daile, kombinatorika ir ergonomika. Kodėl šitame straipsnyje mes norime išskirti būtent ergonomiką ir kaip tas yra susiję su grafiniu dizainu? Viskas labai paprasta… 

Grubiai tariant, ergonomika – tai mokslas kuris pritaiko “kažką” prie “kažko”, kad žmogui gyventųsi paprasčiau. Tiksliau sakant, kad žmogui geriau dirbtųsi. Ergonomika (kaip mokslas) pačioje pradžioje buvo nukreipta būtent į žmogaus darbo vietos įrengimą ir tobulinimą. Tik vėliau (2010 metais) šitas mokslas išsiplėtė ir palietė kitas sritis. Grafinis dizainas - tai eskizavimas, piešimas, projektavimas, konstravimas, braižymas. Tai vizualinio turinio pateikimas įvairiomis meninėmis ir techninėmis priemonėmis. Dizaineris – dailininkas konstruktorius. Tad tas “konstruktorius” turi pateikti informaciją vartotojui taip, kad ja galima būtų greitai pastebėti ir suprasti. Dizaineris turi pritaikyti grafinę informaciją prie kažkokio tai objekto, kad žmogus greitai suprastų kas tai. Taip! Grafinis dizainas – tai ne tik graži ir pritraukianti reklama (skrajutės, plakatai, tinklalapiai ir t.t.). Tai dar ir pakuotės, dėžutės, iškabos, etikėtės, ženklai, piktogramos ir kitos įdomybės. Įsivaizduokite, kad dabar parduotuvėse visi produktų įpakavimai virstų paprastomis kartoninėmis dėžėmis. Žmogus nesuprastų kur ir kas įpakuota. Gatvėse dingtų visi ženklai, iškabos ir lentelės. Darbovietėse (ant pavojingų staklių ar įrenginių) dingtų įspėjamieji ženklai ir instrukcijos. Chaosas! Tad grafinis dizaineris (gal ir pats to nežinodamas) remdamasis ergonomikos mokslu kuria tuos visus elementus (pakuotes, dėžutes, iškabas, etikėtes, ženklus ir piktogramas). Taip sakant – maksimaliai patogiai pritaiko darbo (ir kitą) aplinką prie žmogaus.

Atskira pastraipa skirta ženklams ir piktogramoms.

Ergonomika grafiniame dizaine. Pabandysime išdėstyti trumpai ir aiškiai. Pateiksime tik vieną pavyzdį. Jūsų mobiliajame telefone tikriausiai yra mygtukas “Grįžti atgal”. Kaip jis atrodo? Taip. Tai užsukta rodyklė, kuri tarsi sako “ėjau į priekį, tačiau sugrįžau” arba “man reikia sugrįžti”. Matot kiek daug pasakytą. Tačiau Jūsų telefone – tai tik mažutėlė rodyklė, kuri užima vos vieną kvadratinį centimetrą ekrano ploto. Supaprastina gyvenimą? Taip. Ženklai – tai tikrai labai patogus ir greitas informacijos perdavimo metodas. Įsivaizduokite, kad Jūsų telefone visi mygtukai, ikonos ir simboliai virstų paprastais tekstais. Nusibostų skaityti. Ženkliuką – pamatei, supratai ir paspaudei.

Desertas

Šitą straipsnį mane įkvėpė parašyti “Phonebloks” idėjos autorius. Jis sugalvojo mobilųjį telefoną, kurį paprasta tobulinti, keisti pagal savo poreikius ir taisyti kažkokiam tai komponentui sugedus. Tikrai “ergonomiškas” dalykas! Nori – įstatei bevielio ryšio adapterį, pakeitei kamerą ar pridėjai atminties. Visi tokio telefono moduliai pažymėti mums įprastais ženkliukais. Tikrai nesuklysi. Žemiau – aparato maketai (vizualizacijos). 2013 metais 09 mėnesio projektas pradėjo populiarėti, tačiau dar nebuvo įgyvendintas ir paleistas į gamybą.

Video medžiaga tikrinta 2013.09.13

Informacija iš “Vikipedijos”.

Ergonomika (angl. ergonomics, vok. Ergonomie, pranc. ergonomie) – taikomasis mokslas, tiriantis dirbančiojo psichofiziologines galimybes, ribas ir elgesį darbo metu; sukauptą informaciją taiko objektams, procesams, darbo aplinkai projektuoti. Ergonomikos tyrinėjimų objektas dažniausiai būna žmogus. Siekiama sukurti optimalias darbo sąlygas (priemones ir aplinką), kurios tausotų žmogaus sveikatą, garantuotų darbo saugą ir našumą.

Ergonomika, kaip kompleksinis mokslas, pasižymi tuo, kad naudoja pavienių mokslų metodus, duomenis bei pasiekimus sprendžiant specifinius uždavinius, kurių negali išspręsti nė vienas mokslas paimtas atskirai. Ergonomika naudojasi technikos, inžinerinės psichologijos, estetikos, darbo higienos, fiziologijos, antropometrijos, biomechanikos duomenimis ir metodais.

P.S.: Ergonomikos mokslas nuo pat pradžios tyrinėjo tik patogaus darbo vietos (aplinkos) organizavimo būdus, tačiau dabar tas mokslas naudojamas ir kitose srityse (pritaikant tam tikrą objektą prie žmogaus).

Palikti atsiliepimą