Kai sprogsta tikrai dideli kondensatoriai

Karšta vasara daro savo reikalus. Vienoje iš parduotuvių (kurią dažnai tenka aptarnauti) sprogo ir užsidegė 10KVAR kondensatorius. Tas kondensatorius – tai reaktyvinės galios kompensavimo skydo dalis. Sudėtinga bus paaiškinti kas tai yra, bet pasistengsime. Darbelis buvo tikrai įdomus ir rimtas. Viska atstatyti, patikrinti ir paruošti tolimesnei eksploatacijai. 

Kas yra ta reaktyvinė galia? Šitame straipsnyje – tik trumpas ir „grubus” paaiškinimas. Manau apie RGKS skydelius ir reaktyvinė galia bus sukurtas atskiras straipsnis.

Elektros įrenginiai (elektros varikliai, suvirinimo transformatoriai, jėgos transformatoriai, dienos šviesos lempos) normaliu eksploatacijos režimu naudoja ne tik aktyviąją, bet ir formuoja reaktyvinę energiją. Dėl reaktyvinės galios susiformavimo – perkraunami elektros perdavimo tinklai (kaista kabeliai ir kontaktai). Išeitis – į tinklą prijungti atitinkamos talpos kondensatorių, kuris tą situaciją ištaisys.

Pavyzdys. Panagrinėsime bet kokią didelę maisto prekių (ar panašią) parduotuvę. Toje parduotuvėje yra tokie prietaisai kaip kompresorinė (skirta parduotuvės dideliems šaldytuvams), ventiliacijos kamera (parduotuvės ventiliacijos sistema), šalčio mašina (dažniausiai pastatoma ant stogo ir skirta salės bei tarnybinių patalpų vėsinimui). Taip pat yra dar daugybė parduotuvių kuriuose apšvietimui naudojamos liuminescencinės lempos (o jos paleidžiamos elektromagnetiniais droseliais). Tas viskas formuoja tą taip vadinamą „parazitinę” galią, už kurią parduotuvei reikia mokėti nemažus (o dar prie viso to ir papildomus) pinigus.

Kaip ir minėjome, kad atsikratyti tos reaktyvinės galios – įrengiamos kondensatorinės spintos. Tos spintos užduotis – įsijungiant indukcinei apkrovai aptikti reaktyvios galios padidėjimą ir jį kompensuoti. Tam dalykui spintoje yra nuo 3-4 ir iki 7-12 kondensatorių. Įvairių talpų. Spintoje yra protingas valdiklis, kuris analizuoja situaciją elektros tinkle ir reikalui esant (per kontaktorių) įjungia reikalingo nominalo kondensatorių. Maža reaktyvinė galia – 1 kondensatorius 5KVAR, šoktelėjo dar – dar pajungs kokių 10KVAR (čia kaip pavyzdys). Spinta tas talpas (kondensatorius) kombinuoja pagal poreikį. Pavyzdžiui – jeigu valdikliui reikia surinkti 45KVAR, jis gali įjungti 1, 3 ir 5 talpą (1 talpa – leiskim 5KVAR, 2 talpa – 10KVAR ir 5 talpa – 30KVAR).

Kas atsitiko parduotuvės elektros skydinėje?

Karšta vasaros diena. Ventiliacijos kamera veikia pilnu pajėgumu. Taip pat ir šalčio mašina ant stogo (gal ir ne viena) stengiasi vėsinti salę iš visų jėgų. Tuo pačiu RGKS skydas dirba kaip pašėlęs. Spragsi kontaktoriais kombinuodamas reikalinga KVAR’ų kiekį reaktyvinei galiai kompensuoti. Kas vyksta toliau?

RGKS’o vienas iš kondensatorių sako „aš pavargau” ir sprogsta (tuo pačiu dar ir užsiliepsnodamas). Virš kondensatoriaus yra kelį kitų talpų kontaktoriai, kurie užsidega nuo tos talpos sukeltos ugnies. Elektros skydinėje formuojasi dūmai, suveikia priešgaisrinė signalizacija, atvažiuoja gaisrinė, parduotuvė atjungiama kelioms valandoms. Toliau atvažiuoja avarinė, dar keli elektrikai, atjungia RGKS dėžes ir parduotuvė dirba toliau, tik jau įvadinė apskaita skaičiuoja didelį „Q-„. Už kuri reikės nemažai sumokėti.

Na o toliau mes. Atvykome, apžiūrėjome, pakeitėm talpas, kontaktorius, patikrinom kabelius ir laidus. Patikrinome visus kontaktus, pakeitėm keletą sudegusių gyslų ir kabelių. Patikrinome saugiklius, viską sužymėjome ir greitu metu spintelės startuos naujai. Liko tik valdikliui nurodyti naujus talpų nominalus ir viską sukonfigūruoti…

Kad tokie dalykai nepasikartotų – reikia stebėti talpų būklę, veržti kontaktorių ir talpų sujungimo kontaktus, pagal reglamentą keisti talpas.

Medžiaga: www.voltmeister.lt


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *