Rastrinė ir vektorinė grafika | tamsoje.lt

Šiandien grafinis duomenų apdorojimas ir vaizdavimas plačiai naudojamas bet kurioje srityje – moksle, versle, inžinerijoje, mene, reklamoje, dizaine ir t.t. Tai lemia sparčią kompiuterinės grafikos techninės ir programinės įrangos plėtrą. Kompiuteriniams vaizdams apdoroti naudojamos naujos grafikos redagavimo programų CorelDRAW, Adobe Iliustrator, Adobe Photoshop ir kt. versijos. Įprasta grafikos programas skirstyti į dvi grupes: vektorinės grafikos ir taškinės grafikos. Analogiškai vaizdai skirstomi į vektorinius ir taškinius.

Vektorinė grafika

Vektorinėje grafikoje yra naudojamos geometrinės figūros, pvz., taškai, linijos, kreivės, formos arba daugiakampiai, kurios visos remiasi matematinėmis lygtimis. Labai didelis privalumas yra, tai – kad galima keisti dydį, o išsaugoto failo dydis beveik nesikeičia. Vektorinę grafiką žymiai lengviau koreguoti, dėl to, kad ji yra ne plokščia ir vientisa, o sudaryta iš daugybės objektų, kurie gali dėtis vienas ant kito, susikirsti, ir tuo pat metu jie yra visiškai nepriklausomi vienas nuo kito. Išsiskiria labai didelis vektorinės grafikos tikslumas. Ji yra ekonomiškesnė kietojo disko atžvilgiu t.y. užima mažiau vietos. Taip yra kadangi išsaugomas ne visas piešinys, o tam tikri kontūrai ir formulės (vektoriai), pagal kurias programa sukuria vaizdą iš naujo.

Vektorinės grafikos trūkumai:

1. Praktiškai neįmanoma įvykdyti eksportacijos iš rastrinės grafikos į vektorinę.
2. Vektorinės grafikos neužtenka meniškam kūriniui. Tai yra todėl, kad vektorinėje grafikoje viskas aprašoma objektais, kurie yra didesni už pikselį.
3. Negalima skenuoti iškart vektorine grafika.
4. Negalima naudotis filtrais, kaip rastre.

Vektorinės grafikos privalumai prieš rastrinę:

1. Didinant vaizdą, neprarandama kokybė;
2. Užima nedaug vietos;
3. Lengva redaguoti, keisti spalvas.

Rastrinė (taškinė) grafika

Rastrinės (taškinės) grafikos paveiksliukai yra sudaryti iš taškų, kurių kiekvienas yra tam tikros spalvos ir užima tam tikrą padėtį. Keičiant dydį nukenčia paveiksliuko kokybė, atskiri taškai tampa vis labiau pastebimi. Internete dažniausiai naudojami rastrinės grafikos paveiksliukai. Internete labiausiai paplitę GIF ir JPEG paveiksliukų formatai.

Paruošta pagal Dalios Mankauskaitės medžiagas

Palikti atsiliepimą